×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Filipiny / Malapascua / Mogami Maru (Wraki) /


Mogami Maru

Mogami Maru
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wraki
Dodaj lub edytuj swoją galerię
Mogami Maru

Mogami Maru
Mogami Maru
Mogami Maru
Mogami Maru
Mogami Maru
Mogami Maru
Mogami Maru


Malowniczy wrak leżący na piaszczystym dnie, na głębokości 54 - 53 metrów. Położenie okrętu (na stępce) sprawia, że większość nurkowania odbywa się przy górnym pokładzie na głębokościach 52 - 48 metrów. Spoczywa nieopodal maleńskiej wyspy na Filipinach, w rejonie Cebu - Malapascuy.

Sama Mogami Maru ma jakieś 60 metrów długości. Powstała jako japoński trawler, a w czasie Drugiej Wojny Światowej została wcielona przez japońską armię do marynarki, gdzie ścigała i zatapiała łodzie podwodne. Została zatopiona 12 września 1944 roku pociskiem powietrznym i razem z załogą spoczęła na dnie, gdzie lezy po dziś dzień. Okręt jest zachowany całkiem dobrze - jeśli pominiemy zniszczenia dokonane przez pocisk, to reszta prezentuje się bardzo okazale. Wciąż można znaleźć tu przedmioty codziennego użytku, takie jak grzebienie, kwietniki, maski gazowe czy szklane dekoracje z łazienki (nota bede dobrze zachowanej). 

Mogami jest teraz domem dla niezliczonych, morskich stworzeń - od drobnych, kolorowych rybek  kłębiących się dookoła, po potężnego groupera, który zamieszkał pod pokładem.

Dach nad maszynownią jest w najgorszym stanie i grozi zawaleniem, dlatego odradzane są penetracje tej części wnętrza. W części rufowej możemy podziwiać potężną śrubę, która robi wrażenie nawet na doświadczonych nurkach wrakowych.

Wrak został odkryty stosunkowo niedawno i niewielu nurków miało przyjemność go odwiedzić. Nurkowania na Mogami Maru organizuje tylko jedna baza nurkowa na wyspie - Evolution Diving. Znaczna głębokość i występujące tu dość silne prądy sprawiają, że miejsce to przeznaczone jest tylko dla nurków technicznych.

Niezależnie od trudności, to miejsce jest wyjątkowe i godne polecenia. Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please