×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / Ocean Spokojny / Mikronezja / Bikini Lagoon (Rafy) /


Bikini Lagoon

Bikini Lagoon
Lokalizacja: Australia i Oceania Ocean Spokojny
Kategoria: Rafy
GPS: N 11º33‘9″ E 165º22‘18″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Bikini Lagoon

Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon
Bikini Lagoon


 W 1946 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej, USA utworzyły na atolu Bikini morski poligon doświadczalny, aby przetestować oddziaływanie broni jądrowej na statki i okręty. Mniej więcej w tym samym okresie francuski projektant mody, Louis Reard poszukiwał nazwy dla swojego nowo zaprojektowanego skąpego stroju kąpielowego, który, podobnie jak próby nuklearne, budził w owym czasie olbrzymie kontrowersje.

Po serii wybuchów Bikini Lagoon stała się miejscem spoczynku niektórych najbardziej znaczących okrętów wojennych na świecie. \ Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, został otwarty dla nurków dopiero w 1996 roku, stając się miejscem najciekawszych i najbardziej intrygujących spotkań z historią na świecie. W 1946 roku, po zakończeniu II Wojny Światowej, USA utworzyły na atolu Bikini morski poligon doświadczalny, aby przetestować oddziaływanie broni jądrowej na statki i okręty. Po serii wybuchów Bikini Lagoon stała się miejscem spoczynku niektórych z najbardziej znaczących okrętów wojennych na świecie.

Najpopularniejsze wraki:

 

USS Saratoga – jeden z trzech na świecie w pełni udostępnionych nurkom lotniskowców. Ułożony pionowo na głębokości ok. 54 metrów. Nadbudówka znajduje się ok. 21 metrów pod wodą, pokład – ok. 30 metrów, podnośnik do samolotów natomiast – ok. 40 metrów pod powierzchnią wody. Kadłub USS Saratoga zbudowany jest ze stali, jego długość na wodnicy konstrukcyjnej wynosi 253 metry, a pokład startowy mierzy 270 metrów. Według oficjalnych danych lotniskowiec waży 33000 ton.

 

HIJMS Nagato – uważany za flagowy okręt marynarki japońskiej. Dowodzony przez geniusza japońskiej marynarki wojennej, admirała Isoroku Yamamoto, który twierdził, że „W przyszłej wojnie pancerniki będą tak samo użyteczne jak katana – piękne, ale nieskuteczne.” Statek jest przewrócony – leży na głębokości 49-52 metry, ma stalowy kadłub, ok. 215 m. długości i waży 38500 ton.

 

USS Arkansas – ten amerykański okręt bojowy leży przewrócony na głębokości 55 metrów. To konstrukcja nitowana, ze stali, o długości ok. 171 metrów i wadze 23066 ton.

USS Pilotfish i USS Apogon – amerykańskie łodzie podwodne o długości 95 metrów i wadze 2424 ton.

 

 

  

Warunki otoczenia występujące na atolu Bikini sprawiają, że nurkowanie w tamtej okolicy wymaga zaawansowanej wiedzy i doświadczenia.

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please