×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Europa / Morze Śródziemne / Chorwacja / Vis wyspa / Vassilios (Wraki) /


Vassilios

Vassilios
Lokalizacja: Europa Morze Śródziemne
Kategoria: Wraki
GPS: N 43º00‘29.5″ E 16º04‘00″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Vassilios

Vassilios
Vassilios
Vassilios


Zaraz koło kamiennej latarni morskiej przy wejściu do zatoki nad którą leży Komiża, leży imponujący wrak statku Vassilios. Nurkowanie na tym wraku dość łatwe nurkowanie ale niosące niesamowite widoki. Wrak jest duży a świetna widoczność pozwala objąć go prawie całego wzrokiem kiedy wisimy gdzieś w jego połowie pomiędzy dwoma leżącymi masztami. Nurkowanie zaczynamy od strony lądu, gdzie zanurzamy się przy boji na głębokość około 22 metrów. Na dnie przy kamiennym prosiaku leży kotwica i prowadzący w kierunku wraku potężny łańcuch. Płynąc wzdłuż łańcucha napływamy na potężny dziób statku. Wrak zaczyna się od 22 metrów głębokości (na tej głębokości jest kluza kotwiczna na dziobie). Opływając go od prawej strony płyniemy wzdłuż dawnego pokładu i luków ładowni (wrak leży na prawej burcie). Pierwsza ładownia jest dostępna na 32 metrach - następna 34 metrach. Nad samym dnem leżą dwa maszty. Potem są następne dwie ładownie na 40 i 44 metrach. Wrak jest oświetlony od strony stępki więc pionowo ułożony dawny pokład, maszt i luki ładowni utrzymują się w granatowym cieniu. Jednocześnie relingi i żurawiki łodzi są oświetlone słońcem. Przy dobrej w tej okolicy widoczności dochodzącej do 30 metrów ten stu metrowy wrak robi imponujące wrażenie.

Ładownie są wypełnione węglem ale nadają się do łatwiej penetracji łącznie z przepływaniem z ładowni do ładowni przez skorodowane otwory w ścianach (podobno jest tam zakaż penetracji ale nie wiem jak jest na pewno).
Na koniec przy rufie mamy możliwość oglądnięcia potężnej śruby o smukłych - w starym stylu łopatach. Piękne miejsce na zdjęcie.Vassilios zatonął 19 marca 1939 po uderzeniu o skały. Do teraz w ładowniach zachował się ładunek wiezionego przez niego węgla. Ten 105 metrowy wrak leży na lewej burcie na głębokości od 22 do 55 metrów. Zbudowany w 1920 roku w japońskiej stoczni Nitta Shipbuilding Yard w Osace, grecki parowiec.
Długość 104m
Szerokość 15.1m
Wyporność 3,673 ton brutto
 

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please