×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Indonezja / National Komodo Park (Wyspy) /


National Komodo Park

National Komodo Park
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wyspy
GPS: S 8º34‘12″ E 119º29‘29″Dodaj lub edytuj swoją galerię
National Komodo Park

National Komodo Park
National Komodo Park


 Nurkowanie w Parku Narodowym Komodo jest szczególne. Cieśnina między wyspami Rinca i Komodo tworzy przejście pomiędzy dwoma oceanami, Oceanem Indyjskim na południu i Pacyfikiem (morze Flores) na północy. Dzięki stałemu mieszaniu się ciepłych tropikalnych wód z północy z chłodniejszymi z południa Komodo to unikalny ekosystem z niezwykle bogatą florą i fauną. Przynajmniej 253 gatunków twardych rafotwórczych korali tworzy rafę w parku. Liczba gatunków ryb szacowana jest na ponad 1000. Wśród nich liczne są rekiny rafowe, widywane są także rekiny wielorybie migrujące przez teren parku. Manty są często spotykane na całym obszarze parku. W niektórych miejscach spotkanie z nimi jest niemal pewne. W okresie od września do grudnia tworzą grupy, czasem ogromne, sięgające 50 sztuk.

Żyją tu tez morskie ssaki: dugongi, spokrewnione blizej ze słoniami lądowymi niz z innymi ssakami morskimi, delfiny i wieloryby - łącznie 18 gatunków. Gady reprezentowane są przez zółwie - 2 gatunki i węże morskie. Nurkowiska na południu regionu słynne są ze swojego świata bezkręgowców.

Temperatura wody bardzo różni się w zaleznoci od miejsca: na północy rejonu waha się od 25 do 29 oC a na południu od 22 do 28oC. 

Zazwyczaj jest bardzo dobra widoczność, może osiągać 30 m. Czasem występuje słaba widocznoć spowodowana ogromną ilocią planktonu. Za to rekompensowane jest to niezwykłym bogactwem i różnorodnością życia morskiego jako że plankton stanowi pożywienie przyciągające liczne grupy zwierząt będące z kolei pożywieniem dla innych zwierząt.
Obszar parku charakteryzuje się silnymi prądami związanymi z wąską cieśniną pomiędzy wyspami Rinca i Komodo. Mogą osiągać do 8 węzłów.

Tuńczyki, makrele, barakudy, groupery, napoleony i inne ryby wraz z 70 gatunkami gąbek i koralami miękkimi tworzą barwny podwodny ogród.

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please