×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / Ocean Spokojny / Mikronezja / Palau (Rafy) /


Palau

Palau
Lokalizacja: Australia i Oceania Ocean Spokojny
Kategoria: Rafy
GPS: N 7º28‘36″ E 134º32‘48″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Palau

Palau
Palau
Palau
Palau
Palau


Palau (zwane też Belau) jest państwem wyspiarskim w Mikronezji, położonym na północnym Pacyfiku, w zachodniej części archipelagu Wysp Karolińskich. Część archipelagu wchodząca w skład Palau składa się z 8 dużych wysp, z których największą jest licząca 409 km² Babelthuap i około 250 małych wysepek (w większości niezamieszkanych). W zależności od genezy wyspy zbudowane są ze skał wulkanicznych lub wapiennych i otaczających je raf koralowych. Najwyższym szczytem na Palau jest Makelulu (Mt.Ngerchelchuus) liczący 242 m n.p.m. Wnętrza wysp pokryte są głównie wilgotnymi lasami równikowymi, lub sawannami. Na wybrzeżach widoczne są lasy namorzynowe (mangrowe). Bogata fauna głównie dzięki zwierzętom morskim, ale znaleźć tu też można wiele gatunków ptaków, a także krokodyle i jadowite węże.

Ciepłe tropikalne wody Palau wśród amatorów nurkowania stały się już legendą. A to za sprawą pokrytych kwitnącą rafą koralową stromych ścian wzbijających się z głębin ku powierzchni wody. Warto podkreślić, że w okolicach archipelagu występuje ponad 1300 gatunków ryb i 700 gatunków koralowców.

Palau, choć znane jest przede wszystkim ze swojej morskiej bioróżnorodności i występowania wielu pelagicznych gatunków dużych zwierząt, posiada również bogatą ofertę dla tych, którzy uwielbiają nurkowanie wrakowe. To właśnie tutaj zgromadzone są liczne statki z II Wojny Światowej stanowiące jedną z największych kolekcji wraków w Mikronezji.

Niezależnie od upodobań i stopnia zaawansowania, na Palau każdy nurek znajdzie coś dla siebie. Archipelag ten oferuje pełen wachlarz możliwości - począwszy od wygładzonych przez prądy morskie płaskowyżów po osłonięte ogrody koralowe.

Większość nurkowań na Palau odbywa się z łodzi, podążających za nurkami do miejsca wynurzenia. Są to przede wszystkim nurkowania dryftowe wzdłuż ścian, płaskowyżów i ogrodów koralowych zewnętrznej rafy.

Odwiedzając miejsca, które sprawiły, że Palau stało się jednym z najbardziej znanych punktów na nurkowej mapie świata, możecie spodziewać się spotkań z rekinami w okolicach Blue Comer, mantami w Devilfish City i German Channel, a także nurkowania na rafach koralowych i w pobliżu zachwycających uskoków skalnych, które aż roją się od podwodnych stworzeń.

 

Najpopularniejsze miejsca nurkowe:

Ngemelis Drop-Off: Uskok Ngemelis Drop-Off uważany jest za jedno z najatrakcyjniejszych na świecie miejsc do nurkowania przy ścianie. Rozpoczynająca się w wodzie po kolana ściana spada następnie pionowo sięgając głębokości prawie 300 metrów. Nurkowie mogą swobodnie unosić się w wodzie mijając tęczę bajecznych gąbek i miękkich koralowców, których intensywne odcienie błękitów, czerwieni i czystej bieli tworzą zjawiskowe wręcz tło dla drgających pomarańczowych i żółtych form wachlarzowatych i gigantycznych czarnych drzew koralowych.


Blue Corner: Blue Corner uważany jest za jedno z najlepszych na świecie miejsc do pojedynczego nurkowania. Pionowa, przepastna ściana znana jest z tego, że znajduje się na niej prawdziwe bogactwo podwodnego życia. Są tam wielkie ryby pelagiczne: ławice barakud i przeróżnych gatunków ryb tropikalnych, a także żółwie i rekiny, z którymi spotkanie macie wręcz zapewnione. Blue Corner pełne jest ponadto miękkich i twardych koralowców oraz fantastycznych form wachlarzowatych. Ten łańcuch podwodnego życia odżywiany jest dzięki silnym prądom morskim. Zalecamy nurkowanie na głębokości 15 do 24 metrów. Nie jest to propozycja dla początkujących nurków.

 

Blue Holes: Blue Holes to ogromna pieczara w północnej stronie Ngemelis Island. Cztery ogromne otwory w górnej jej części wpuszczają do środka silne światło z zewnątrz, które penetrując jaskinię tworzy fantastyczne warunki do robienia niesamowitych fotografii. Maksymalna głębokość to 30 metrów.


Big Drop Off: Stroma ściana pokryta niezwykłymi formacjami miękkich i twardych koralowców zamieszkałych przez liczną populację ryb rafowych. To, co najlepsze na Big Drop Off, znajduje się stosunkowo płytko – na głębokości 2-17 metrów, co dodatkowo sprawia, że miejsce to jest doskonałe dla amatorów nurkowania z fajką.


German Channel: German Channel to utworzony przez człowieka płytki kanał łączący lagunę z zewnętrzną rafą. Został wykopany przez Niemców na początku XX wieku w celu umożliwienia transportu fosforanów z wyspy Angaur do portu Koror.
Dzisiaj kanał licznie odwiedzany jest przez manty, które odżywiają się tu planktonem przynoszonym przez silne prądy morskie. W ujściu kanału znajdują się tzw. cleaning stations – miejsca, w których ryby pozbywają się pasożytów – i to właśnie tam będziecie mogli z bliska obserwować te wielkie niesamowite stworzenia. Cleaning station znajduje się na głębokości 18 metrów, a piękny ogród koralowy rozciąga się od 7 do 13 m.

 

Popularne wraki z II Wojny Światowej:

Przed i podczas II Wojny Światowej Palau było jednym ze strategicznych punktów japońskiej machiny wojennej. 31 marca 1944 roku siły marynarki amerykańskiej przeprowadziły nalot na archipelag Palau. Podczas tej operacji, zwanej DESECRATE I, zatopionych zostało ponad 60 statków, które spoczywają teraz w okolicznych wodach na głębokości 20-40 metrów. Niektóre z proponowanych przez nas nurkowań wrakowych:


Helmet Wreck (10 - 31m): Niewielki statek zaopatrzeniowy z działami i pociskami na rufie, w ładowni znajdują się bomby głębinowe i silniki gwiazdowe przeznaczone dla myśliwców Zero

Buoy #6 Wreck (26m): Łódź patrolowa, najlepszy wrak dla miłośników makrofotografii, doskonałe miejsce do nurkowania nocnego.

'Jake' Japanese Navy Seaplane (13m): Nienaruszony hydroplan (instalacja radiowa i podobne elementy wciąż możliwe do zobaczenia)

USS Perry (82m): Jedyny wrak amerykańskiego statku w Mikronezji. Ten 96-metrowy niszczyciel typu Clemson zatonął po wybuchu miny 14 września 1944 roku.

Chuyu Maru (35 - 23m): Frachtowiec z działami i pociskami na rufie, mostek kapitański nienaruszony, maszynownia, w pobliżu liczne skrzydlice

Iro (23 - 35m): Tankowiec, dziób i rufa pokryte rafą koralową, otwarta maszynownia

Amatzu Maru (30 - 14m): Tankowiec, największy wrak w Mikronezji, liczne skupiska czarnych koralowców

 Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please