×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / Ocean Spokojny / Mikronezja / Truk (Rafy) /


Truk

Truk
Lokalizacja: Australia i Oceania Ocean Spokojny
Kategoria: Rafy
GPS: N 7º21‘35″ E 151º35‘11″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Truk

Truk
Truk
Truk
Truk
Truk
Truk


 Chuuk Atoll na Karolinach (znany też pod nazwą Truck) znany jest ze swojej ogromnej laguny będącej miejscem spoczynku ponad stu statków, samolotów i łodzi podwodnych. Stanowią one pamiątkę po zaciętej bitwie pomiędzy japońską flotą imperialną a bazowanymi na lotniskowcach samolotami sił alianckich. Laguna została uznana za muzeum podwodne. Próby przywłaszczania sobie pamiątek lub wszelkich spoczywających pod wodą pozostałości są zabronione.

Nigdzie indziej na świecie nie znajdziecie tylu wraków zgromadzonych w jednym miejscu, w płytkiej, czystej wodzie. Wiele z nich jest widocznych nawet podczas nurkowania z fajką. Również na lądzie znajdują się liczne miejsca upamiętniające wydarzenia II Wojny Światowej.

Większość wraków spoczywa w pobliżu wysp Dubion, Eten, Fefan i Uman. Są one pozostałością po walkach zakończonych największymi w historii stratami marynarki wojennej. Statki transportujące cysterny, ciężarówki, samoloty, miny, bomby, pociski karabinowe, a także tysiące artefaktów, w tym na przykład chińska porcelana – wszystko to można obejrzeć tu po zejściu pod wodę. Ciepłe, tropikalne wody i rozmnażające się w nich organizmy sprawiły, że przedmiotowe wraki są obecnie imponującymi okazami sztucznej rafy i pięknych ogrodów koralowych.

 

Truk jest bez wątpienia Mekką miłośników nurkowania, na której zarówno nowicjusze, jak i zaawansowani nurkowie znajdą coś dla siebie. Ta jedna z największych na świecie, spokojna, czysta i osłonięta laguna jest zasadniczo pozbawiona prądów morskich gwarantując tym samym bezpieczne i bezproblemowe nurkowanie.

 

Znaleźć tu można liczne łodzie nurkowe, na pokładzie których dostaniecie się do najciekawszych miejsc do nurkowania.

 

Najpopularniejsze miejsca nurkowe:

Fujikawa Maru: 132-metrowy uzbrojony okręt pomocniczy lotniskowców z sześcioma ładowniami, z których cztery są otwarte. To jedno z najbardziej fascynujących nurkowań na Truk Lagoon. W drugiej ładowni znajdują się myśliwce Zero, a na dziobie i rufie – wielkie działa. Pokład na głębokości 15 metrów.

 

Submarine 1-169: 104-metrowa łódź podwodna, spoczywająca na bakburcie na głębokości około 38 metrów. Podczas kwietniowego nalotu łódź zanurzono, aby zachować ją przed uszkodzeniem. Niestety, niedomknięte podczas manewrów zawory spowodowały jej zatonięcie.


Shinkoku Maru: To jedno z najbardziej kolorowych i spektakularnych nurkowań. Bardzo dobrze zachowany wrak z niewielkimi działami zwróconymi do przodu i do tyłu. Ustawiony jest pionowo na głębokości około 38 metrów (mostek kapitański na 12 m., a główny pokład na 20 m.).


Susuki Maru: Niszczycielski ścigacz okrętów podwodnych leżący na bakburcie. Dziób znajduje się na głębokości 3 metrów, a rufa ze śrubą napędową – 15 metrów pod wodą. Na pokładzie rozrzucone maski gazowe i bomby głębinowe.

 


Rio De Janeiro Maru: 141-metrowy statek towarowy przerobiony z luksusowego liniowca pasażerskiego. W ładowni znajduje się różnego rodzaju zaopatrzenie – począwszy od butelek z piwem po broń i inny sprzęt wojskowy. Statek leży na sterburcie, pokład ma zaledwie 15 metrów pod powierzchnią wody.

 

 Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please