×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / / Australia / Christmas Island (Rafy) /


Christmas Island

Christmas Island
Lokalizacja: Australia i Oceania
Kategoria: Rafy
GPS: S 10º29‘3″ E 105º38‘8″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Christmas Island

Christmas Island
Christmas Island
Christmas Island
Christmas Island


Wyspa Bożego Narodzenia to mała wysepka na ogromnym Oceanie Indyjskim, 2300 kilometrów na północny zachód od Perth, Australia Zachodnia.

Wyspę otaczają płytkie wody z grzywą rafy, które następnie gwałtownie opadają do głębin Rowu Java (Java Trench). Na poziomie wody wapienne skały tworzą niesamowite jaskinie przybierające formę plastrów miodu.

Nurkowanie na Wyspie Bożego Narodzenia

Wyspa Bożego Narodzenia to wierzchołek starożytnej góry wulkanicznej wypiętrzonej na 3000 metrów z głębin dna oceanu. Wyspa otoczona jest wąską tropikalną rafą, którą pogrąża bezdenna otchłań. Blisko brzegu znajdziemy rafę koralową, rozciągającą się na skraj spektakularnego wręcz rowu Java (Java Trench). Z widocznością osiągającą często 50 metrów, nurkowie mogą wyraźnie podziwiać głębię oceanu, wspaniałe uskoki i niesamowite lasy koralowców.


Ponieważ wyspa jest otoczona głęboką wodą, przyciąga wiele gatunków pelagicznych w tym tuńczyki, ryby ostrobokowate, białe rekiny rafowe, wargacze garbogłowe i czasami rekiny młoty. Rozciągające się na wiele kilometrów spektakularne ściany do nurkowania, dziewicze koralowce, mnóstwo tropikalnych ryb i delfinów, krystalicznie czysta ciepła woda, jaskinie morskie... Czego więcej można chcieć? Wyspa Bożego Narodzenia zaoferować Wam może jedne z najlepszych nurkowań na świecie!

 

Tym, którzy spragnieni są przygód, proponujemy odkrywanie jaskiń Sea Caves of Christmas, gdzie fale wyrzeźbiły w wapiennych skałach liczne jaskinie, w których można zorganizować ekscytujące nurkowania. Wewnątrz klifowej jaskini, nurkowie mogą wynurzyć się w ogromnej kopule wypełnionej powietrzem, która ozdobiona jest pięknym stalagmitem i różnymi formami stalaktytów.

Rekiny wielorybie i manty

Od listopada do kwietnia największe na świecie ryby - rekiny wielorybie - często odwiedzają wyspę. Widok ogromnej ilości tych podwodnych stworzeń zapiera dech w piersiach. Jeśli pozostaniecie na miejscu, te łagodne olbrzymy głębokich wód prawdopodobnie zatoczą kilka kół i może nawet podpłyną tak blisko, że będziecie się musieli odsunąć, kiedy będą Was mijać. Jako że żywią się one planktonem, ich przybycie zbiega się w czasie ze składaniem ikry przez populację czerwonych krabów.

Larwy kraba stanowią gotowy pokarm dla rekinów wielorybich. Terminy ich przybycia i opuszczenia okolic wyspy mogą różnić się w różnych latach. Jednak jest to doświadczenie, którego nie możecie przegapić. I jak pewnie możecie sobie wyobrazić, tylko kilka miejsc na świecie może Wam zaoferować tak wspaniałe przeżycia.

Z ponad czterdziestu miejsc do nurkowania, nie ma dwóch takich samych. Różnorodność miejsc dla nurków jest niezwykła jak na tak niewielką wyspę. Każdy zakątek jest wyjątkowy. Niektóre z nich opisaliśmy poniżej.

Plaża West White Beach jest jedną z największych plaż na wyspie. Stanowi dom dla najpiękniejszych na wyspie twardych koralowców. Są tam akry dziewiczych korali, w tym masy odmian Porite, Staghorn i wiele innych. Zapewniają one schronienie dla niezliczonej ilości kolorowych ryb tropikalnych.
Ta płytka rafa z plamami z białego piasku to raj dla fotografów – stanowi bowiem dobrze oświetlone miejsce do robienia idealnych zdjęć.

 

Skała Pig Rock 
Pomimo, że jest to najbardziej odległe miejsce nurkowe, warto jest spędzić 45 minut na łodzi, którą odbywa się rejs do skały Pig Rock położonej na malowniczym północnym i zachodnim wybrzeżu. Sama skała wystaje z klifu i przypomina głowę świni.

Zaczynamy na wystającej platformie koralowej na głębokości 10 metrów, następnie ściana spada do około 80 metrów. Sama ściana jest pokryta rozwijającymi się bezkręgowcami i gigantycznymi koralami ośmiopromiennymi, które ustępują w miarę zanurzania się w głąb. Dalej wzdłuż ściany w kierunku punktu Egeria Point prąd staje się silniejszy i ściana kończy się nagle. Jest to idealne miejsce do obserwowania przepływających tamtędy stworzeń.
Razem z prądem płyną barakudy, tuńczyki, rekiny i ławice ryb okoniokształtnych. Borąc pod uwagę, że widoczność często przekracza 40-50 metrów, będzie to nurkowanie, którego już nigdy nie zapomnicie.

Jaskinia Thundercliff Cave to miejsce, którego żaden nurek nie może przegapić. W miejscach, gdzie działania fal doprowadziły do erozji skał wapiennych, powstało wiele jaskiń, a ta jaskinia jest nadzwyczaj duża.

Wewnątrz z łatwością zmieściłyby się trzy piętrowe autobusy. Po wejściu do jaskini zobaczycie, jak niebieskie światło tworzy niesamowite kształty. Dalej ujrzycie tysiące ławic ryb żmijogłowatych pędzących w tę i z powrotem. To na pewno wymarzone miejsce dla fotografów.
Podczas większości nurkowań można wynurzyć się w ogromnej kopule wypełnionej powietrzem, która ozdobiona jest pięknymi formami stalagmitów i stalaktytów, a także wapiennymi naciekami. Jeśli jeszcze mało Wam będzie wrażeń, będziecie mogli zdjąć swój sprzęt do nurkowania i zwiedzić jaskinię na piechotę. Napotkane tam formy naciekowe są po prosty spektakularne..
To nurkowanie, którego nie można pominąć, jest ono odpowiednie zarówno dla doświadczonych jak i początkujących nurków.


Punkt Egeria Point to bardzo odsłonięte w południowo zachodnim narożniku wyspy. Tutaj opadają frędzle rafy, które następnie rozciągają się daleko do miejsca, gdzie rozpoczyna się nurkowanie na około 20 metrach. Nieco obok małej półki z głębi na wysokość 25 metrów wznosi się bogato zarośnięty szczyt. Możecie również spodziewać się częstych spotkań z szarymi rekinami rafowymi, odpoczywającymi żarłaczami białopłetwowymi, barkudami, rybami Wahoo i dużymi ławicami ryb rafowych.Elementy środowiska morskiego są wizualną ucztą dla nurków, również tych nurkujących z fajką. Ponad 63% Wyspy Bożego Narodzenia stanowi park narodowy. Przejażdżki i spacery zaprowadzą Was do wielu punktów widokowych, plaż i słodkowodnych wodospadów. To miejsce, którym zachwycą się miłośnicy przyrody. 


Na wyspie znajdziemy całe bogactwo unikalnych i niezwykłych ekosystemów i gatunków i, choć w czasie minionego stulecia była ona eksploatowana górniczo z racji wydobycia fosforanów, to i tak znaczne część środowiska naturalnego pozostała tam nienaruszona.

Historia i kultura
W XIX wieku pracownicy z Chin, Singapuru, Malezji i wysp Cocos Keeling zostali sprowadzeni do pracy w kopalniach fosforanów i innych zakładach przemysłowych na Wyspie Bożego Narodzenia.

Ta kulturowa mieszanka utrzymywała się na wyspie za czasów administrowania jej przez Wielką Brytanię, Singapur i Japonię. W 1958 r. administrację na wyspie przejęła Australia. Dziś wszyscy wyspiarze są stałymi rezydentami australijskimi. Niemniej jednak, ta różnorodność kulturowa zauważalna jest choćby w religii i światopoglądów mieszkańców wyspy.

Środowisko / flora / fauna 
Od pierwszej eksploracji unikatowe środowisko Wyspy Bożego Narodzenia stanowiło obiekt zainteresowań podróżników. Tamtejsza roślinność rozwinęła się w dużej mierze z racji wysokich temperatur, obfitych opadów i braku ingerencji człowieka. Znajdziemy tam około 450 gatunków roślin, z czego 18 to gatunki endemiczne (nigdzie indziej niewystępujące naturalnie), a 126 nie spotkamy nigdzie indziej na świecie. Wyspa jest też miejscem, do którego przybywa mnóstwo ptaków morskich różnych gatunków.

Osiem gatunków morskich ptaków zakłada na wyspie swoje gniazda; są wśród nich na przykład najrzadsze na ziemi okazy głuptaków i fregat.


Wyspa jest również domem dla 120 milionów czerwonych krabów, których dorosłe osobniki na początku pory deszczowej (październik / listopad) rozpoczynają spektakularną wędrówkę z lasu na wybrzeże, aby tam rozmnażać się składać jaja do morza. Szacuje się, że każdego roku 43 miliony czerwonych krabów migruje w ten sposób, po czym po miesiącu wracają one z młodymi krabami z powrotem.

Wędrówki te zostały opisane przez ekologów jako jeden z cudów świata przyrody, będącym powodem do rozsławienia wyspy na całym świecie. Główna migracja rozpoczyna się na płaskowyżu i może trwać do 18 dni.

 

Coroczny spektakl migracji czerwonych krabów przyciąga gości z całej kuli ziemskiej.

 

 

 

 

 

 

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please