×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / / Australia / Rowley Shoal (Rafy) /


Rowley Shoal

Rowley Shoal
Lokalizacja: Australia i Oceania
Kategoria: Rafy
GPS: S 17º18‘59″ E 119º21‘19″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Rowley Shoal

Rowley Shoal
Rowley Shoal
Rowley Shoal


 Park Narodowy Rowley Shoals National Marine Park leży nieco ponad 180 mil morskich na zachód od Broome na jednym z najrozleglejszych szelfów kontynentalnych na świecie. Występujące tam mielizny są pozostałością po trzech wulkanach, które wyrosły z oceanu, tworząc łańcuch trzech spektakularnych, dziewiczych atoli koralowych w kształcie gruszki, z których każdy atol obejmuje około 80-90 kilometrów kwadratowych w obrębie rafy. Na Rowley Shoals z bardzo głębokiej wody wyrastają prawie pionowe ściany. Rafa Mermaid Reef, najbardziej wysunięta na północ, wznosi się od około 440 metrów pod wodą, Clerke Reef - od 390 metrów i Imperieuse Reef - od około 230 metrów. Nazwa pochodzi od kapitana Rowley, który odkrył Reef Imperieuse w 1800 roku.

Przez wieki atole te były wykorzystane przez indonezyjskich rybaków jako miejsce zbioru muszli i strzykiew („morskich ogórków”), skorup żółwi i płetw rekinów. Łodzie ze zbieraczami pereł wyruszające z Cossack na północ, od połowy pierwszej dekady XIX wieku aż do roku 1930 regularnie zatrzymywały się na Rowley Shoals i Scott Reef, gdzie indonezyjscy poławiacze pereł przed powrotem do Kupang w Timorze, wyławiali dodatkowo strzykwy i ryby.

  Od roku 1977 operatorzy łodzi czarterowych wypływających z Broome zaczęli propagować wędkarstwo morskie na głębokich wodach i wyprawy nurkowe w tamtych okolicach. Dzisiaj Rowley Shoals ma już rangę najbardziej odległego i dziewiczego środowiska morskiego na świecie.

Do Rowley Shoals najłatwiej dostać się lecąc do Broome, spokojnego plażowego miasteczka około 2300 kilometrów na północ od Perth, gdzie czekać będzie na Was czarter łodzią do Shoals.Nurkowanie na Rowley Shoals

Rowley Shoals

Koralowe atole w Shoals Rowley słyną z ich niemal dziewiczych ogrodów koralowych, gigantycznych małż i innych skorupiaków. Gigantyczny dorsz ziemniaczany i wargacz garbogłowy wręcz nie mogą doczekać się karmienia z ręki i krążą wokół nurków, podczas gdy kolorowe ryby rafowe są trochę bardziej płochliwe, a ryby z rodziny ostrobkowatych (trevally), makrele i tuńczyki krążą w ławicach. Rowley Shoals zamieszkuje 233 gatunków koralowców i 688 gatunków ryb - w tym wiele gatunków, które nie występują w przybrzeżnych rafach koralowych. Samych tylko korali madreporowych znajdziemy tam co najmniej 28 gatunków.

Rejon Rowley Shoals cechuje się jednymi z największych zmian pływowych wśród atoli koralowych na świecie. 4-metrowe pływy wpływają i wypływają z raf tworząc niesamowicie wręcz barwne formacje koralowe i kaniony. W czasie odpływu woda zostaje zatrzymana w ścianach rafy i woda spływa po ścianach atolu jak w wodospadzie. Podczas przypływu natomiast, rafy znikają pod morzem i są widoczne jedynie z piaszczystych wysp Clerke i Imperieuse. Ściany zewnętrzne Shoals Rowley zbudowane są z żyjących miękkich korali w każdym możliwym kolorze. Spotkać tam również możemy humbaki, manty, rekiny młoty i inne duże gatunki stworzeń rafowych.

Na Rowley Shoals będziecie mogli doświadczyć nurkowania w rozmaitych środowiskach, w tym nurkowania na lagunach, kanionach, dryfowania z dużą prędkością i nurkowania wśród stromych ścian zewnętrznych rafy. Często uważany za największy ostatni "podwodny dziki obszar", Rowley Shoals ma do zaoferowania fascynujące przygody na najodleglejszych wodach Australii.

Widoczność waha się w granicach między 20 a 60 metrów, a temperatura wody jest tropikalna. Najlepszą porą do nurkowania na Rowley Shoals to okres od października do grudnia, a jedynym sposobem na nurkowanie wśród tych atoli jest skorzystanie z łodzi ze sprzętem nurkowym.

 

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please