×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / / Australia / Exmouth (Rafy) /


Exmouth

Exmouth
Lokalizacja: Australia i Oceania
Kategoria: Rafy
GPS: S 21º55‘56″ E 114º8‘7″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Exmouth

Exmouth
Exmouth


 Exmouth powstał w 1967 roku jako baza komunikacyjna dla amerykańskiej marynarki wojennej. Dziś jest to mała miejscowość z około 3.500 osób, położona po północnej stronie Zwrotnika Koziorożca, około 1270 kilometrów na północ od Perth. We wczesnych latach 90-tych, US Navy opuściła Exmouth pozostawiając starą bazę australijskiej marynarce wojennej. Ningaloo Reef słynie z tego, że oferuje szereg atrakcji, w tym między innymi pływanie, również łódką, i liczne sporty wodne, takie jak windsurfing i surfing. Dodatkowy atut stanowi możliwość wykorzystania na cele rekreacyjne przybrzeżnych przylądków, wydm i długich białych plaż, na których można bez końca spacerować lub organizować biwaki.

Najbliższym lotniskiem jest Learmonth, zaledwie 35 km na południe od Exmouth. Czarterowy autobus obsługuje każdy lot przylatujący i odlatujący z lotniska. Dostępne są również taksówki.

Klimat:

Średnia temperatura w zimie to w przypadku Exmouth około 25°C, podczas gdy latem jest to przeciętnie 35°C. Na szczęście, nie ma w Exmouth pory deszczowej, więc w letnie dni wilgotność jest niska. Temperatura wody w okresie od października do maja wynosi 24°C do 28°C. W okresie zimowym od czerwca do września jest to natomiast 18-23°C.

Nurkowanie w Ningaloo Reef

Ningaloo Reef 
Na odległym północnym wybrzeżu zachodniej Australii leży Ningaloo Reef. Rozciąga się no jakieś 260 km od północy na południe wzdłuż wybrzeża, co czyni ją najdłuższą rafą przybrzeżną w świecie. Spotkamy tam szereg gatunków życia morskiego, w tym ponad 220 rodzajów kolorowych formacji koralowych i ponad 500 gatunków ryb. A jeśli uwzględnimy do tego odwiedzające te okolice rekiny wielorybie i humbaki, Ningaloo Reef okaże się być miejscem, które spodoba się każdemu nurkowi.

Atrakcje:

W okresie od marca do lipca, Ningaloo staje się miejscem największej koncentracji rekinów wielorybich na świecie. Przy odrobinie szczęścia nurkowie, również ci nurkujący z fajką, mogą natknąć się na tych niesamowitych morskich olbrzymów. Rekin wielorybi może osiągnąć wielkość do 18 metrów długości i wagę do 40.000 kilogramów. Te istoty dryfujące w głębinach oceanu filtrują wody prądów morskich żywiąc się zamieszkującym je planktonem.

Jako że życie morskie jest w znacznej mierze uzależnione od pory roku, można spodziewać się następujących gatunków podczas wymienionych miesięcy w roku: 

Rekiny wielorybie: kwiecień do lipca
Manty: maj do listopada

Humbaki: czerwiec to późnego września
Dugonie: maj do sierpnia (zwykle są raczej nieśmiałe)

Żółwie, rekiny, płaszczki i delfiny: cały rok

 

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please