×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Tajlandia / Koh Bon (Wyspy) /


Koh Bon

Koh Bon
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wyspy
Dodaj lub edytuj swoją galerię
Koh Bon

Koh Bon


Wyspa Koh Bon

Wapienna, bezludna, nieco mroczna w klimacie wyspa Koh Bon jest jednym z najlepszych miejsc w Tajlandii na spotkanie dużych, często ponad pięciometrowej rozpiętości mant, zwłaszcza w okresie od początku marca do maja.
Na południowej ścianie wyspy znajduje się zatoka z charakterystycznym „oknem” – otworem przez który widać morze na przestrzał przez wyspę. Tuż nad lub pod linią wody, w zależności od poziomu przypływu jest jeszcze jeden tunel przez wyspę. Fale z północnej strony wtłaczają doń wodę, które jeśli są dostatecznie duże tworząc spektakularne widowisko milionów bąbelków powietrza wtłaczanych na głębokość wielu metrów pod wodę. Spienione fontanny piany zgodne z rytmem fal dają wspaniałe tło do fotografii. Zatoka z opadającym w głębinę dnem położonym poniżej 15m jest dobrym miejscem na relatywnie trudne nurkowanie nocne. Często rozpoczyna się tutaj także nurkowanie na zachodniej krawędzi będącej najczęściej odwiedzanym przez manty miejscem.

Opadająca do około 40 m wgłąb ostra krawędź jest miejscem zderzania się mas wody otaczających wyspę i często występują na niej bardzo silne prądy. Zwykle widać tu wielu nurków trzymających się skalnej krawędzi i oczekujących na pojawienie się wielkich czarno białych skrzydeł mant. Manty lubią ustawiać się pod prąd, zwłaszcza gdy wiosenne bardzo ciepłe (czasem ponad 30 stopniowe) masy wody przynoszą pożywny plankton. Wielu naszych klientów widziało wcześniej manty, jednakże często słyszymy opinię że było to ich najlepsze nurkowanie z mantami w życiu. Czasami udaje się oglądać te majestatyczne stwory przez kilkadziesiąt minut z odległości mniejszej niż ich rozpiętość skrzydeł. Manty pozwalają się oglądać z bardzo bliska, dopóki wydaje im się że to one oglądają nurków wisząc w prądzie lub krążą dookoła nich. Są jednak bardzo kapryśnie i szybkie, jeśli zauważą, że są gonione przez nurków żądnych zbyt bliskiego kontaktu, znikają z jednym machnięciem skrzydeł. Jest to także bardzo dobre miejsce do znalezienia ośmiornic, dziesiątek muren, rekinów rafowych, tuńczyków i ostroboków.

Inną atrakcją Koh Bon są rekiny lamparcie śpiące u podnóża krawędzi lub częściej na samotnej podwodnej skale kilkaset metrów dalej na zachód. Ta góra zwana Koh Bon Pinnacle ma szczyt 18 m pod wodą wyrastając z piaszczystego dna położonego poniżej 40 m. Rekiny śpią zwykle głęboko dookoła skały, a także w jednym z wielu skalnych wąwozów wznoszącym się na płytsze miejsca. Nad szczytem możemy oglądać polujące tuńczykowate i uciekające przed pożarciem ławice małych ryb . Niejednokrotnie widujemy tutaj także manty krążące pomiędzy pinnaclem a krawędzią Koh Bon.

Najlepsze miejsca: West Ridge, Koh Bon Pinnacle
Cele nurkowań: Manty, rekiny lamparcie
Głębokości: 5 – 40+
Widoczność: 15 – 40m
Ilość nurkowisk: 3
Sezon: listopad - maj
Dojazd: Safari z Phuket, Nurkowanie jednodniowe
Odległości: 2 h łodzią od północnego krańca Similanów; 1h 30’ motorówką z Tap Lamu
Uwagi: Prądy wahają się od braku do bardzo silnych należy trzymać się blisko krawędzi

 Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please