×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Tajlandia / Deep Six (Wyspy) /


Deep Six

Deep Six
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wyspy
Dodaj lub edytuj swoją galerię
Deep SixDeep Six jak sama nazwa wskazuje położone jest na północnym krańcu wyspy siódmej Similanw. To takie uroki tajskiego nazewnictwa – kiedyś wyspy ponumerowane były inaczej niż dziś. Dzisiejsza wyspa 7 miała numer 6, i od niej pochodzi nazwa Deep Six. Numeracja wysp się zmieniła, ale nazwy nurkowisk nie.

Deep Six jest stromo opadająca w głębiny skalną krawędzią na północna zachodnim wybrzeży wyspy 7. Najciekawsza część nurkowiska znajduje się dokładnie na północ od charakterystycznej skały oznaczającej nurkowisko na brzegu. Po wodą znajdziemy kilka ciekawych przepływów, a w głębokich częściach poniżej 35m prawie zawsze spotykamy rekiny white tip i płaszczki, zarówno te popularne, małe, niebiesko nakrapiane, jak i ogromne czarne murble rays. W płytszych częściach ponad skałami możemy podziwiać polowania tuńczykowatych.

Deep Six zostało najsilniej dotknięte niszczycielskim działaniem fali tsunami w 2004 roku i do dziś widać miejsca, gdzie całe połacie korali są doszczętnie zmiecione. Kuriozalnie, te zniszczone miejsca stały się kolejna atrakcją nurkowego świata i wiele grup chce zobaczyć te miejsca. Znajdziemy je płynąc na głębokości kilkunastu metrów w kierunku West of Eden mając rafę po lewej ręce. Pomiędzy przepięknymi koralami talerzowymi, które jakimś cudem oparły się niszczycielskiej sile znajdziemy połacie połamanych korali rogatych, które znalazły nowych mieszkańców. Mureny i ośmiornice wyjątkowo lubią to miejsce, a rafa jak to rafa powoli odradza się na nowo na starym wiatrołomie.

Odbita fala tsunami dokonała także innej niewyobrażalnej pracy, wymywając tysiące ton piasku z miejsca sąsiadującego z Deep Six. Dzięki temu pojawiło się całkiem nowe nurkowisko, dzisiaj już bogato porośnięte miękkimi koralami nazwane new Deep Six. TO miejsce może stanowi punkt startowy lub końcowy dla nurkowania na Deep Six, a jest szczególnie ciekawe ze względu na zadomowione tam ghost pipe fish'e będące odmianą konika morskiego.

Cele nurkowań: Przepływy, rekiny, zniszczenia po tsunami, ghost pipe fish
Głębokości: 10 – 40++
Widoczność: 15 – 30m
Ilość nurkowisk: 2
Sezon: Październik - maj
Dojazd: Safari z Phuket, nurkowanie dzienne, rejsy dwudniowe
Odległości: 30 minut od wyspy nr 4 na północ
Uwagi: Dobrze odwiedzić Deep Six wcześnie rano, kiedy jest więcej rekinów

 Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please