×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Australia i Oceania / / Wyspy Salomona / Tulagi - Florida Islands (Inne) /


Tulagi - Florida Islands

Tulagi - Florida Islands
Lokalizacja: Australia i Oceania
Kategoria: Inne
GPS: S 9º6‘0″ E 160º9‘0″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Tulagi - Florida Islands

Tulagi - Florida Islands


W okolicach grupy wysp Florida Islands, położonej w centralnej części archipelagu Wysp Salomona, przeżyć możecie jedne z najlepszych nurkowań na Pacyfiku. Na Florida Islands dostaniecie się płynąc 35 km na północ od Honiary przez słynny pas Iron Bottom Sound.

Tulagi było niegdyś stolicą Wysp Salomona, lecz w wyniku poważnych zniszczeń, jakich doznało podczas II Wojny Światowej, stolicę zdecydowano się przenieść do Honiary.

W pobliżu Tulagi znajdziecie kilka znakomitych wraków, a także fantastyczne rafy i szereg innych podwodnych atrakcji.

 

Niektóre z popularnych miejsc nurkowych na Florida Islands:


Aaron Ward: Odkryty dopiero w 1995 roku, jedyny na Wyspach Salomona dostępny dla nurków niszczyciel. Po ataku japońskich sił powietrznych 7 kwietnia 1943 roku dopłynął z trudem do punktu Tinete, gdzie spoczął na dnie z 27-osobową załogą. Ten imponujący, nienaruszony wrak ułożony jest pionowo na piaszczystym podłożu. Posiada bogaty arsenał 5-calowych dział i rur torpedowych, co sprawia, że nurkowanie na nim to prawdziwa emocjonująca przygoda. Z racji dużej głębokości jest to propozycja tylko dla zaawansowanych nurków. Głębokość: 58-70 metrów.


Kanawha: Ogromny, 14500-tonowy amerykański tankowiec. Został zatopiony w porcie Tulagi tego samego dnia co Aaron Ward – 7 kwietnia 1943 roku. Ułożony pionowo na płaskim podłożu na głębokości 40 metrów. Wokół znajdziecie liczne artefakty i szczątki pochodzące z tej imponującej jednostki. Podwodne penetracje zaprowadzą Was do maszynowni, kuchni, narzędziowni i kwater załogi. Głębokość: 40-60 metrów.

 

Twin Tunnels: Tunele te to w rzeczywistości utworzone lata temu przez lawę „tuby”, które swój początek mają na szczycie rafy, skąd następnie spadają pionowo do głębokości 35 m. Tam dwa bliźniacze tunele łączą się w jeden biegnący poziomo, który na głębokości 40 metrów wychodzi na ścianę z rafy. Tu z kolei będzie na Was czekać mnóstwo ryb, w tym również pelagicznych. Rekiny, tuńczyki, karanksy żółtopłetwe czy barakudy – to stali bywalcy tamtych okolic. Słowem, jest to jedno z tych nurkowań, którego nie możecie pominąć! Głębokość: 18-40 metrów.

Sandfly Passage: Piękny ogród koralowy wysadzany dużymi żółtymi i czerwonymi formami wachlarzowatymi. Spotkacie tu wielką różnorodność nie tylko koralowców, ale również innych gatunków podwodnego świata. W punkcie Tavanula ogród zamienia się w stromą ścianę. Wśród tych fantastycznych, światowej klasy skupisk korali często dostrzec można pokaźnych rozmiarów papugoryby. Głębokość: 3-40 metrów.

Passage Rock: To miejsce wymaga od załogi przepływających w pobliżu statków bardzo uważnej nawigacji. Jednak znajdująca się tam rafa to gratka dla tych, którzy chcieliby z bliska przyjrzeć się gatunkom pelagicznym. Na Passage Rock znajdziecie długi uskok skalny, słynący z żyjących w nim tuńczyków Dog Tooth, potężnych ryb Kingfish i rekinów. W określonych porach silne prądy wypłukują górną część rafy, pokrytą pięknymi miękkimi koralowcami, wśród których spotkać można łagodne rekiny zwane Nurse Shark. Głębokość: 3-40 metrów.


Kovuhika Island: Nurkowanie dryfowe w tej okolicy rozpoczyna się od niewielkiej ściany, która prowadzi do lasu gigantycznych czerwonych i żółtych koralowców wachlarzowatych. Kończy się zaś na szczycie kolorowej rafy, gdzie czekać na Was będą rekiny, ryby pelagiczne i wielkie ławice ryb cesjowatych. Głębokość: 3-40 metrów.

Njanjelakalau Island: Stromy uskok, gatunki pelagiczne, rekiny, gigantyczne małże, korale wachlarzowate i bajeczna wręcz rafa – wszystko to można zobaczyć w jednym miejscu! Wokół wyspy rozciąga się piękna plaża, wprost wymarzona na przybrzeżne BBQ. Głębokość: 3-50 metrów.

Mbeasiri Point: Wspaniałe kolorowe nurkowanie przy ścianie z mnóstwem atrakcji. Wielkie ławice sardynek, okazałe ryby zwane Grouperami, papugoryby i gatunki pelagiczne to tylko niektóre stworzenia, które można spotkać w tamtych okolicach. Głębokość: 5-40 metrów.


Indumamu Reef: Rafa wypłukiwana przez bardzo silny prąd. Często spotkać tu można rekiny. Różne ich odmiany suną w grupach wśród rafy, jeśli pozwalają na to warunki. Duże ławice wielkookich rybek przemykają obok okazałych wargaczy. Pod każdą ze skał natomiast znajdziecie liczne hajduki rdzawe i ryby z rodziny luszczowatych, zwane często Sweetlips. To miejsce dla nurków spragnionych różnorodności i bogactwa podwodnych gatunków. Głębokość: 15-40 metrów.


The Moa: W okolicach Tulagi spoczywa również jedyny na Wyspach Salomona, dostępny dla nurków statek nowozelandzki. HMNZ Moa to niewielki okręt, który odegrał dużą rolę w zatopieniu japońskiej łodzi podwodnej na Cape Esperance. Jednostka ta, pozostająca w dobrym stanie, ułożona jest pionowo na piaszczystym dnie. Głębokość: 35-45 metrów.


Baby Cake: Macie ochotę na spotkanie z rybą-krokodylem, przypominającą liść rybą scorpion leaf fish, parą szkaradnic lub rodziną zadziwiających skrzydlic? W takim razie to właśnie jest miejsce, gdzie Wasze życzenia staną się rzeczywistością!Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please