×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Filipiny / Malapascua / Dona Marylin (Wraki) /


Dona Marylin

Dona Marylin
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wraki
GPS: N 11º00‘00″ E 124º00‘00″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Dona Marylin

Dona Marylin
Dona Marylin
Dona Marylin
Dona Marylin
Dona Marylin


Wrak o wdzięcznym imieniu Dona Marylin znajduje się na 33 metrach (dno), leży na prawej burcie i mierzy jakieś 100 metrów długości. Większość nurkowania odbywa się więc mniej więcej na głębokości 25 - 18 metrów. Kadłub jest porośnięty miękkimi koralowcami, w których schronienie znajdują niezliczone ilości morskich stworzeń - od ogromnych ławic drobnych, kolorowych rybek, poprzez pokaźnych rozmiarów nadymki, kilka gatunków muren, kraby, krewetki i inne wielobarwne stworzenia.
Dona Marylin była promem pasażerskim, który kursował między Manila, a Tocloban. Zatonęła 24 grudnia 1988 roku na wskutek potężnego tajfuna, nazwanego Unsang, który przetoczył się wtedy przez Filipiny. Statek poszedł na dno, zabierając ze sobą 389 osób. Udało się ocalić zaledwie 147 osób.
Tym samym Dona Marylin podzieliła los swojej siostry, Dony Paz, która zatonęła rok wcześniej, 20 grudnia 1987 roku w jednej z najwiekszych katastrof morskich w historii. Zginęło wtedy 4 375 osób.
Dzisiaj Dona Marylin jest bardzo popularnym miejscem nurkowym w okolicy Malapascuy i pływa tutaj wiele łodzi z turystami. Nie ma się co dziwić, widoki są naprawdę wyjątkowe, a dobrze zachowany, leżący na prawej burcie statek stanowi wspaniałą atrakcję dla wszystkich, wyszkolonych przynajmniej na poziomie AOWD nurków.
Miałam ogromną przyjemność zwiedzić wnętrze wraku, z naszym fantastycznym divemasterem z Evolution, najlepszej, technicznie zorientowanej bazy nurkowej na Filipinach, Jojo w roli przewodnika. Ogromne wnętrze, doskonale nadające się do penetracji, sprawia, że można spędzić tu bardzo wiele godzin pod wodą i wciąż odkrywać coś nowego.

 Pływają tutaj łodzie nurkowe z pobliskiej Malapaski, nastawione na połączenie nurkowania na wraku z nurkowaniem na wyspie Gato, będącej Parkiem Narodowym.

Koszt takiej całodziennej wycieczki waha się między 200, a 300zł. Ze względu na głębokości warto zabrać ze sobą nitrox, żeby przedłużyć czas denny.

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please