×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Afryka / Ocean Indyjski / Republika Południowej Afryki / Sodwana Bay (Rafy) /


Sodwana Bay

Sodwana Bay
Lokalizacja: Afryka Ocean Indyjski
Kategoria: Rafy
GPS: S 27º31‘″ E 32º39‘″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Sodwana Bay

Sodwana Bay
Sodwana Bay
Sodwana Bay
Sodwana Bay
Sodwana Bay


Ogromny kompleks rafowy znajdujący się na północno wschodnim wybrzeżu RPA. Ciągle bardzo rzadko odwiedzany przez zagranicznych nurków, jest mekką dla lokalnych nurków, którzy przyjeżdżają tu do swojej prywatnej krajowej rafy tropikalnej. I z pewnością to miejsce zasługuje na uwagę. Dom dla 1200 gatunków ryb i 100 gatunków koralowców rafa rozciąga się wzdłuż wybrzeża na dziesiątki kilometrów, kilkaset metrów od brzegu. Topografia jest głównie płaska, a przeciętna głębokość nurkowań to 15-20 metrów, z możliwościami nurkowania technicznego nawet na setki metrów, w związku z podwodnymi kanionami za rafami.

Ta część wybrzeża RPA jest ciągle mało zurbanizowana a sama Zatoka Sodwany znajduje się w rezerwacie przyrody UNESCO - Isimangaliso. W okolicy nie ma dużych miast, nie istnieje też praktycznie rybołówstwo, ani kłusownictwo. W związku z tym, rafy są pełne życia i można liczyć zarówno na mnóstwo miniaturowych stworzeń, jak i spotkać delfiny, manty czy rekiny wielorybie. W zimie, czyli w od czerwca do września przepływają wzdłuż wybrzeża wieloryby humpbacki, których czasami w ciągu dnia można naliczyć z brzegu kilkanaście.

Wioska Zatoka Sodwany znajduje się 5km od wybrzeża skąd startują łodzie nurkowe - zodiaki. Zakwaterowanie jest w wielu pochowanych w buszu lodgeach. Nie ma tu żadnych wielkich hoteli, ani zbytnio rozwiniętego życia nocno-imprezowego. Przyjeżdża się tu głównie na podziwianie przyrody, zarówno tej podwodnej, jak i nadwodnej, gdyż w okolicy znajdują się parku krajobrazowe z afrykańską dziką zwierzyną. Rano idzie się nurkować, a popołudniu na afrykańskie safari :), I jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, jak nie jedyne, gdzie takie właśnie atrakcje czekają na wizytujących.

notka dla rebreatherowców: bardzo silne miejsce dla rekreacyjnych rebreatherów, to właśnie tu zaczęła się "rebreatherowa rewolucja" w RPA. Przeszkoliło się tutaj około 100 nurków na poseidonach mk6. 

www.bartlukasik.com

MIEJSCA NURKOWE w tym rejonie

7 Mila
7 Mila

Rafy na kompleksie rafowym w Sodwana Bay nazywa si...

2 Mila
2 Mila

Rafa na 2 Mili jest największa ze wszystkich raf ...

5 Mila - Uniform
5 Mila - Uniform

Rafa w Zatoce Sodwany na 5 Mili dzieli się na kil...

Stringer
Stringer

Stringer to pojedyncza lokacja nurkowa należąca ...Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please