×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Afryka / Ocean Indyjski / Republika Południowej Afryki / Sodwana Bay / 7 Mila (Rafy) /


7 Mila

7 Mila
Lokalizacja: Afryka Ocean Indyjski
Kategoria: Rafy
GPS: S 27º27‘00″ E 32º43‘00″Dodaj lub edytuj swoją galerię
7 MilaRafy na kompleksie rafowym w Sodwana Bay nazywa się od odległości od punktu startowego łodzi. Mamy więc największą rafę na drugiej mili itd. aż do 10 Mili. Najwspanialszą lokacją z tego wszystkiego jest jednak rafa na mili numer 7, czyli około 10 km jazdy na zodiaku (czasem może nieźle bujać...). Nawet na niektórych portalach nurkowych czy też w zagranicznych artykułach czasami można się doczytać, że ta rafa znajduje się w pierwszej 10 najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Wiadomo, jak to z takimi rankingami jest, co kto lubi. Zachwyt, nawet dla doświadczonego w bojach jest jednak gwarantowany. W najgłębszym miejscu 25 metrów, miejsce to przypomina trochę nadwodny płaskowyż, na którego szczycie jest max 12-15 metrów, natomiast zazwyczaj pływa się głębiej po prostu dookoła niego, kończąc nurkowanie na płytszej części. Jest na tyle duży, że praktycznie ani na zwykłym powietrzu, ani nawet na nitroxie nie da się go całego opłynąć na jednym nurkowaniu.

Można więc liczyć tu na dość spektakularne konstrukcje rafowe wysokością do 10 metrów i pokryte wszędzie wszelkimi odmianiami koralowców. Biorąc pod uwagę morskie stworzenia, jest to chyba najbardziej różnorodna lokacja nurkowa w Sodwanie jeśli weźmiemy też pod uwagę koncentrację tego życia na metr kwadratowy. Jest to rafa bardzo gęsto zamieszkana przez zarówno przez ławice ryb, jak i indywidualne okazy przede wszytkim dużych basów oraz można tu spotkać najwięcej trumpet fish, polujących z głowami w dół. Znalezienie macro stworzeń nie jest łatwe, ale uwaga! nie przez to, że ich tam nie ma, tylko w związku z tym, że jest po prostu straszny ruch na tej rafie i ciężko skupić wzrok na szukaniu tych najmniejszych stworzeń. Rafa ta również słynie ze spotkań (rzadkich bo rzadkich, ale tak) na scubie z wielorybami humpbackami! w sezonie, czyli w środku polskiego lata, kiedy ssaki te płyną z antarktydy do równika, i z powrotem. Powodem tego, jest fakt, że w związku z odległością od startu łodzi oraz często wzburzonym oceanem nie przypływa tu wiele łodzi nurkowych na raz.

Ponadto płynięcie zodiakiem zajmuje około 30 minut, dzięki czemu zwiększa się swoje szanse spotkania z rekinami wielorybimi lub delfinami po drodze na i z rafy, z którymi można wskoczyć do wody posnorkować.

notka dla rebreatherów: Jest to świetne miejsce do nurkowania na rekreacyjnych rebach. Głębokość od 15m do max 25m jest absolutnie idealna dla tych maszyn. Poza tym można swobodnie płynąć na jednej głębokości większość czasu bez ciągłęgo przepływania nad czymś i zmian głębokości. Na rebie można też swobodnie przepłynąć całą konstrukcję rafową dookoła! Mój najdłuższy nurek tam to 200 min. bez wynurzania się, czysta frajda i właśnie po to nurkujemy na rekreacyjnych rebach!

www.bartlukasik.comMiejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please