×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Afryka / Morze Czerwone / Egipt / Dahab / Blue Hole Dahab (Blue Hole) /


Blue Hole Dahab

Blue Hole Dahab
Lokalizacja: Afryka Morze Czerwone
Kategoria: Blue Hole
GPS: N 28º34‘20″ E 34º32‘13.5″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Blue Hole Dahab

Blue Hole Dahab


Blue Hole w Dahabie to jedno z kultowych miejsc nurkowych świata. 
Jest to pionowa studnia w rafie o średnicy około 60 metrów połączona z morzem w dwóch miejscach. Na powierzchni otwartym siodłem o głębokości 7 metrów, oraz podwodnym tunelem zaczynającym się na głębokości 56 metrów. 
Głębokość studni wynosi od strony brzegu około 40 metrów spadając stromo do 100 metrów przy wejściu do tunelu i około 130 metrów przy wyjściu z tunelu na otwarte morze. Miejsce jest mekką nurków technicznych bo bardzo łatwo od strony logistycznej jest tam zaplanować i wykonać nurkowania w granicach 100-120 metrów a późniejsza dekompresja w Blue Holu pozwala na spokojne i bez prądów wiszenie w toni. Jest to też obowiązkowe miejsce wykonywania nurkowań rekreacyjnych w Dahabie ponieważ nurkowanie w ciemnej opadającej studni robi duże wrażenie. Po powierzchni pływają zaś tłum snurkujących turystów, bo Blue Hole tworzy na powierzchni naturalny, wprawdzie "bezdenny", ale bardzo spokojny basen.

 Na brzegu można wybierać w szeregu egipskich knajpek gdzie nurkowie między i po nurkowaniach omawiają przeszłe i przyszłe nurkowania. 
Duża ilość tabliczek wspominających nurków którzy utopili się w Blue Holu jest za to dobrym memento przypominającym nam o ostrożności.

Na zdjęciu białe linie oznaczają orientacyjne miejsce przechodzenia Archa przez rafę.

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please