×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Malezja / Sipadan (Rafy) /


Sipadan

Sipadan
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Rafy
Dodaj lub edytuj swoją galerię
Sipadan

Sipadan
Sipadan
Sipadan


Nurkowanie z rekinami i żółwiami jakiego nie ma gdzie indziej na świecie

Sipadan jest jest tym z kilku miejsc na świecie, które każdy nurek chce odwiedzić. Nurkowisko odkryte przez Jacques a Cousteau jest dziś mekką nurków z całego świata. Wyspa położona na morzu Celebes u wschodnich wybrzeży Malezyjskiej części Borneo w prowincji Sabah wyrasta z dna położonego na głębokości 600-900m. Małą odległość do morskich głębin z zimną wodą powoduje że spotykamy tu bardzo dużo rekinów white tip i innych gatunków potrzebujących zimnej wody. Rekiny rafowe białopłetwe (white tip)spotykamy na Sipadanie niemal wszędzie. Pamiętam nurkowanie, na którym liczyłem spotykane ryby do 90 sztuki włącznie... Taka ilość oznacza, że w każdej chwili nurkowania, patrząc w dowolną stronę, zawsze widzimy co najmniej jednego rekina. Na Sipadanie spotykamy też żółwie - tych jest co najmniej dwa razy więcej niż rekinów :). Ławice barrakud układające się w charakterystyczny pierścień widoczny na zdjęciu obok, a także ławice bumphead parrotfishy i plataksów są widziane na każdym wyjeździe. Pojedyncze ogromne ostroboki, graniki, a czasami rekiny młoty, rekiny wielorybie, rekiny szare i inne duże rekiny dopełniają rybnego krajobrazu.

Sipadan mieści się w absolutnych czołówkach wszelkich rankingów nurkowisk, deklasując tak legendarne miejsca jak Galapagos, czy Australię. Jest to miejsce, które odwiedzenie musicie zaplanować w swoim kalendarzu podróży.

Wszystkie nurkowania są przy ścianach. Niektóre z nich mają wyraźne półki, przepływy i rozpadliny, tak więc miejscami mamy pod sobą niewielkie płaskie przestrzenie a nie tylko otchłań. Większość nurkowisk ma także minimalnie pochylone plateau na głębokości od zera do kilku metrów, doskonale nadające się na przystanek bezpieczeństwa dla nurków, oraz na snorkeling s-klasy. Sipadan porośnięty jest zdrowymi, pięknymi koralami, które urzekają zwłaszcza na Hanging Garden i po całej wschodniej stronie.

 

 

Organizacja nurkowań na Sipadanie

sipadan1Na Sipadanie nie można nocować, od kilku lat stacjonuje tu wyłącznie garnizon wojska zapewniając niejako przy okazji brak kłusowników. Przepisy limitujące ilość nurków stają się z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne. W roku 2008 wpuszczano na Sipadan 120 nurków dziennie a ilość osób nienurkujących nie była limitowana. W roku 2009 limit został zmniejszony do w sumie 80 nurków i nie-nurków dziennie. To powoduje, że nurkowanie na Sipadanie nie jest dostępne dla wszystkich. Ceny nurkowań są bardzo wysokie, a imienne wejściówki kończą się zwykle na pół roku przed terminem nurkowania. Większość baz nurkowych sprzedaje nurkowania na Sipadanie wyłącznie w pakietach zawierających np 3 dni nurkowe na Sipadanie i 2 dni tzw nurkowań lokalnych. Niektóre resorty oferują tzw. "nielimitowane nurkowanie na Sipadanie" okazuje się że nurkowanie i owszem jest nielimitowane ale nie na Sipadanie lecz "w rejonie Sipadanu" a nurkowaniu na samej wyspie Sipadan w ogóle nie ma mowy. 
Nurkowanie na Sipadanie prowadzone jest praktycznie wyłącznie z motorówek, które dopływają z kontynentalnego Borneo lub hoteli na wyspach Mabul, Kapalai i innych. Minimalne różnice odległości i standardu łodzi mają stosunkowo duże odbicie w różnicy ceny. Wszystkie łodzie dopływają do pomostu Parku Narodowego Sipadan, gdzie następuje sprawdzenie wejściówek i rejestracja nurków. Następnie udajemy się na nurkowiska, odległe maksymalnie kilka minut od pomostu. Po każdym nurkowaniu wracamy na brzeg, są tutaj zacienione prymitywne stoły gdzie można zjeść przywieziony ze sobą lunch, skorzystać z toalety, a także wziąć prysznic.

 

Sipadan - sezon nurkowy

Nurkowanie na Sipadanie jest możliwe przez cały rok. Czynnikiem limitującym możliwość nurkowania jest wiatr, budujący szybko fale na otwartym morzu i wzdłuż wyspy Sipadan nie posiadającej osłoniętych zatok. Najlepsza pogoda jest tu w okresie od maja do listopada, najgorsza od grudnia do marca. Nurkowiska nie są osłonięte od wiatru ani fal, jeśli wieje warunki nurkowań mogą być ciężkie. Temperatura wody przez cały rok waha się między 26 a 30 stopni. Koniec pory suchej, czyli okres wrzesień - listopad są czasem najlepszej widoczności, która jednak rzadko przekracza tutaj 30 metrów. Okresy silnych deszczy skutkują na całym Borneo zieloną wodą, będącą efektem niekontrolowanego rozwoju alg wskutek spływania nawozów sztucznych do morza. Borneo jest nie tyko największa wyspą świata, ale także jedną z największych plantacji rolniczych.

 Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please