×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Europa / Morze Śródziemne / Malta / Ta Cenc (Nurkowanie rekreacyjne) /


Ta Cenc

Ta Cenc
Lokalizacja: Europa Morze Śródziemne
Kategoria: Nurkowanie rekreacyjne
GPS: N 36º01‘01″ E 14º16‘18″Dodaj lub edytuj swoją galerię
Ta Cenc

Ta Cenc
Ta Cenc


Droga do tego miejsca jest bardzo dobrze "ukryta". Punktem odniesienia, może być pięciogwiazdkowy hotel Ta Cenc /ta czencz/, noszący tę samą nazwę co miejsce nurkowe. Do końca sierpnia 2012, dojazd tam był bardzo utrudniony, ze względu na budowaną tu hotelową restaurację, ale ostatnio zarówno droga dojazdowa jak i zejście do wody, są już idealne. Jedynym utrudnieniem może być otwierana dopiero około godziny 10tej furtka prowadząca zarówno do restauracji jak i do samego dołu nad wodę. Zanim się tutaj wybierzemy, musimy mieć świadomość, że droga na dół składa się z około 100 schodów… Jeśli nie jest to dla nas przeszkoda, wsiadamy w samochód i jedziemy mając po lewej stronie dolinę z Mgarr Ix-Xini a przed sobą piękny widok na znajdujący się przy ujściu zatoki szczyt ogromnej skały Fessej Rock, oraz w oddali widniejące Comino i Maltę.

Po dojechaniu na miejsce wybieramy lewy parking i pamiętamy, że będziemy korzystać z terenu, należącego do prywatnego właściciela. Nie wiąże się to z żadną opłatą, ale jeśli będziemy za bardzo uciążliwi i hałaśliwi dla klientów restauracji, możemy zostać po prostu nie wpuszczeni.

Ta Cenc to mała, wąska odnoga tej samej co poprzednio zatoki, z nieco większą już głębokością i trochę innym ukształtowaniem dna. Co najważniejsze, jest to kolejne miejsce gdzie możemy spotkać koniki morskie. Brzeg na końcu schodów jest wybetonowany i posiada drabinkę do wychodzenia z wody. Głębokość w tym miejscu sięga około 10 metrów i zwiększa się przy płynięciu w lewą stronę. Kamieniste dno przekształca się na około 14 m w piaskowo trawiaste i jest to właśnie miejsce, gdzie powinniśmy szukać koników. Płynąc w lewą stronę dopłyniemy do niewielkiej, płytkiej jaskini na 13 metrach, a dalej trzymając się ściany, trafimy z powrotem do Mgarr Ix-Xini. Trzymając się ściany po prawej stronie, dopłyniemy do ogromnego głazowiska z ciekawymi przepłynięciami utworzonymi, przez leżące na sobie głazy, oraz zwiększającego swoją głębokość do ponad 40 metrów głębokości dna. Po kilkunastu minutach, dopływamy do skalnej szczeliny, która doprowadzi nas do przepięknej, znajdującej się na 5-8 metrach małej jaskini. Wracając wzdłuż tej samej ściany mijamy kilka starych metalowych pułapek na ryby, dość częstego na Gozo widoku. O ile u nas byłoby to kłusownictwo, tutaj jest to tradycyjna metoda łowienia ryb. Wykonane z drutu bądź wikliny kosze i wypełnione kawałkami chleba, wrzucane są na linach do morza i wyciągane po jakimś czasie, ze zwabionymi do środka zwykle mniejszymi rybami, wykorzystywanymi przez miejscowych jako przynęta lub produkt do ugotowania smacznej zupy rybnej. Pułapki takie spotkać można często w trakcie zwiedzania wyspy, wystawione na witrynach sklepów ogrodniczych.

Trzymając się ściany dopływamy do miejsca, w którym wchodziliśmy do wody i jeśli mamy jeszcze więcej niż 50 atmosfer w butli, płyniemy do końca zatoczki, aby zobaczyć wspaniały, mikro tunel w krystalicznej często wodzie, który zakończy nasze nurkowanie. Jest to idealne miejsce do wykonania przystanku i odpoczynku, ponieważ musimy pamiętać, że przed nami jeszcze wymagająca droga po schodach w górę. Powodzenia!

 Po około godzinnym nurkowaniu, pełni wrażeń możemy odwiedzić słynącą z bardzo smacznej pizzy, pobliską pizzerię Sannat Lion, będącej klubową restauracją piłkarskiej drużyny o tej samej nazwie. Osobiście gorąco polecam BBQ chicken smakującej wyjątkowo w specyficznym, niezapomnianym klimacie pizzerii i baru, położonych zaraz przy miejscowym kościele w Sannat.

 

 

Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please