×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy
MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Azja południowo-wschodnia / Filipiny / Malapascua / Monad Shoal (Wielkie stworzenia wodne) /


Monad Shoal

Monad Shoal
Lokalizacja: Azja Azja południowo-wschodnia
Kategoria: Wielkie stworzenia wodne
Dodaj lub edytuj swoją galerię
Monad Shoal

Monad Shoal
Monad Shoal
Monad Shoal


Monad Shoal to podwodna wyspa, położony kilka minut drogi łodzią od Malapaski. To wyjątkowe w skali całego świata miejsce - wyspa, której grzbiet znajduje się na głębokości mniej więcej 25 metrów wyłania się z głębin, w których żyją rekiny kosogony (tresher sharks), zwane też lisami morskimi. Tylko tutaj nurkowie mogą podziwiać te niezwykłe i pełne gracji stworzenia, które na co dzień żyją na głębokościach 300 - 500 metrów pod powierzchnią wody, pozostając tym samym jednym z najmniej znanych i zbadanych gatunków rekina. Na Monad Shoal wypływają tuż przed świtem, żeby skorzystać ze stacji czyszczących, gdzie pozbywają się pasożytów ze skóry.

Temu niezwykłemu miejscu Malapascua zawdzięcza swoją popularność wśród nurków - łodzie z baz nurkowych wypływają, kiedy jest jeszcze ciemno, między 4, a 5 rano. Nurkowanie z kosogonami to niezwykłe przeżycie - zwierzęta mające między 3, a 5 metrów długości pojawiają się i krążą jak duchy w błękicie, czasem bardzo blisko płetwonurków.

Ze względu na profil i głębokość warto na to nurkowanie zabrać nitrox zamiast powietrza, co pozwoli wydłużyć czas, który spędzimy wypatrując kosogonów. Pojawiają się tu dość silne prądy, a ochrona środowiska wymaga trzymania się nad rafą (i tak bardzo zniszczoną przez nieuważnych nurków!), więc na nurkowanie na Monad Shoal warto wybrać się mając przynajmniej AOWD i/lub doświadczenie w postaci kilkunastu nurkowań w zbliżonych warunkach. 

Zdjęcia: Evolution diving, Klaus StiefelMiejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please